Normal Probability Distribution Group 2 The weekly incomes of a large group of s
ID: 3063292 • Letter: N
Question
Normal Probability Distribution
Group 2 The weekly incomes of a large group of sales clerks are normally distributed with a mean of $1000 and a standard deviation of $125. Use the normal distribution to calculate the following:
5. Find the income that represents the 90th percentile.
6. 5% of the incomes are below what value?
7. The top 5% of the incomes are above what value?
8. Between which two values will the middle 50% of the data lie?
9. A. What percent of income lies within $250 of the population mean?
B. 68% of observations lie within which two values?
C. What percent of income lies within $375 of the population mean?
D. Discuss how your answers in A-C compare to the Empirical Rule.
10. Consider a sample with a mean of 30 and a standard deviation of 5. Use Chebyshev’s Theorem to find the percent of data that lies within the data range of 15 and 45?
Explanation / Answer
5.
Params of normal distribution is as follows:
Mean = 1000
Stdev = 125
P(represents 90th percentile) = ?
Z = 1.28 for 90th percentile
Therefore, 90th percentile is Xbar +/- Z*Sigma = $1000 +1.28*$125 = $1160
6. 5% of the income are below what value?
Z = -1.645
Therefore, 5% of the income is below Xbar +/- Z*Sigma = 1000-1.645*125 = 794.375
7. Top 5% are above what value?
Z = 1.645
Therefore, 5% of the income is above Xbar + Z*Sigma = 1000+1.645*125 = 1205.625
8. So, we find this by doing a Z value of .675
Z = .675
Therefore, 50% middle is 1000-.675*125 to 1000+.675*125
=915.625 to 1084.375
9.
A. P(X<250) = P(Z< 250-1000/125) = P(Z< -6) = 9.87E-10
B. 68% of obs, by empirical rule in normal distribution is +/- 1 deviation around mean
So, 1000+/- 1*125 = $875 to $1125
C. P(X<375) = P(Z< 375-1000/125) = P(Z< -5) = 2.87E-07
D. A and C have similar answers to the applications of empirical rules. Empirical rules states that a very high Z ( beyond 4) gives a area under curve of 0
A and C answers tend to 0
10. Sample mean = 30
Stdev = 5
15 and 45 are 5 deviations below and above mean. By applying Chebeshev' theorm we have:
P(15<X<45) = 1- 1/k^2, k is no. of deviation away from mean
So, P(15<X<45) = 1- (1/3^2) = 88.9%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.