Ashwin Luther 3/18/18 8:38 PM ati Save Score: 0.67 of 2 pts 11 of 17 (12 complet
ID: 3063665 • Letter: A
Question
Ashwin Luther 3/18/18 8:38 PM ati Save Score: 0.67 of 2 pts 11 of 17 (12 complete) HW Score: 45.74%, 16.47 of 36 pts ne 10%) 8.2.16-T of nonprofit organizations showed that online fundraising has increased in the past year. Based on a random sample of 50 nonprofits, the mean donation in the past year was $31, with a standard deviation of $10. Complete parts a and b be a. Construct a 95% confidence interval estimate for the population one-time gift donation. sType integers or decimals rounded to two decimal places as needed.) Lib Enter your answer in the edit fields and then click Check Answer Clear All remaining 838 PMExplanation / Answer
Given :-
M = 31, n =50 , SD = 10
Z = 1.96 --- this is critical value with 95% confidence level at alpha = 5%.
sM = ( SD 2/ n)
sM = (102/50) = 1.41
Therefore, the 95% confidence interval for the population mean one time gift donation is,
= M ± Z(sM)
= 31 ± 1.96*1.41
= 31 ± 2.77
31-2.77 <= <= 31+2.77
28.23 <= <= 33.77
Result
M = 31, 95% CI [28.23, 33.77].
You can be 95% confident that the population mean () falls between 28.23 and 33.77
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.