An agency that offers tutoring students for students taking the SAT is intereste
ID: 3064824 • Letter: A
Question
An agency that offers tutoring students for students taking the SAT is interested in evaluating the effectiveness of their programs. A random sample of 5 students is used to evaluate if their SAT score increases by more than 50 points after completing their program. The score of the 5 students before and after completing the program is shown below.
Using a significance level of 5%, What is the p-value of the Hypothesis test to determine if the training is effective in increasing the students score by more than 50 points ? (use 3 decimals)
Student 1 2 3 4 5 Score before the training 400 520 700 600 425 Score after the training 450 600 735 660 460Explanation / Answer
Hypothesis:
H0 : d = 50
Ha : d > 50
Test statistics:
Before After dbar
400 450 -50
520 600 -80
700 735 -35
600 660 -60
425 460 -35
Mean -52
Before(1) After(2)
n 5 5
mean() 529 581
std. dev. 124.3181 124.6194206
SE(s/sqrt(n)) 55.5968 55.7315
dbar = (before) - (after) = -52
s(dbar) = 18.9077
SE = s(dbar)/sqrt(n) = 8.4558
Test Statisitcs, t = (dbar - 50)/SE = -12.0627
degrees of freedom = n-1 = 4
p-value = 0.0001
We reject the null hypothesis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.