For 8.4, only part c, for 8.10, only part b. 8.4 swer the following questions le
ID: 3066006 • Letter: F
Question
For 8.4, only part c, for 8.10, only part b.8.4 swer the following questions len being 19.62 mm An based ona r-8 population of bluegills with a known mean gth of 152.09 mm and a standard deviation r. a. What is the probability that any individual sampled at random from this population would have a length of 140 mm or shorter? b. What is the probability that a random sam- ple of 25 fish have a mean length of 140 mm or shorter? c. What is the probability that any individual sampled at random will have a length between 148 mm and 160 mm?
Explanation / Answer
Answer to the question is as follows:
8.4
Mean = 152.09
Stdev = 19.62
b. P(X<=140) = P(Z<= (140-152.09)/(19.62/sqrt(25))
= P(Z<=-3.08) = 0.001
So, there is just a .1% chance that a rs of 25 fish has mean length of 140 mm or shorter
c. P(148<X<160) = P((148-152.09)/19.62 <Z< (160-152.09)/19.62)
=P(-0.2085<Z<0.4032) = 0.6566-0.4174 = 0.2392
8.10. p(grey) = .53
n = 20
Mean = np = .53*20 = 1.06
Stdev = sqrt(npq) = sqrt(20*.53*.47) = 2.2320
P(X<=3) = P(X= 0,1,2,3)
= 20C0(.53^0)(.47^20) +..+ 20C3(.53^3)(.47^17)
=0.0005
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.