At one point the average price of regular unleaded gasoline was $3.593.59 per ga
ID: 3074470 • Letter: A
Question
At one point the average price of regular unleaded gasoline was
$3.593.59
per gallon. Assume that the standard deviation price per gallon is
$0.090.09
per gallon and use Chebyshev's inequality to answer the following.
(a) What percentage of gasoline stations had prices within
22
standard deviations of the mean?
(b) What percentage of gasoline stations had prices within
2.52.5
standard deviations of the mean? What are the gasoline prices that are within
2.52.5
standard deviations of the mean?
(c) What is the minimum percentage of gasoline stations that had prices between
$3.233.23
and
$3.953.95?
Explanation / Answer
a)
P(|X-mean|<k*sigma) >=1-1/k^2
here k=2
P(|X-mean|<2*sigma)>=1-1/2^2=3/4=0.75
75%
..............
b)
P(|X-mean|<k*sigma) >=1-1/k^2
here k=2.5
P(|X-mean|<2.5*sigma) >=1-1/2.5^2=1-1/6.25=0.84
84%
................
c)mean-k*sigma=3.23
3.59-k*0.09=3.23
0.36=0.09*k
k=4
P(|X-mean|<k*sigma) >=1-1/k^2
P(|X-mean|<4*sigma) >=1-1/4^2=15/16=0.9375
93.75 %
................
if you have any doubt ask in comment give thumbs up if you like work.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.