Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you buy a piece of office equipment for $16,000.00. After 5 years you se

ID: 3116103 • Letter: S

Question

Suppose you buy a piece of office equipment for $16,000.00. After 5 years you sell it for a scrap value of $5,000.00. The equipment is depreciated linearly over 5 years. The rate of depreciation for the piece of equipment is

a) $2,200.00 per year

b) $1,571.43 per year

c) $3,200.00 per year

d) $1,833.33 per year

e) $11,000.00 per year

f) None of the above.

A manufacturer has a monthly fixed cost of $60,000.00 and a production cost of $11 for each unit produced. The product sells for $17 per unit. The revenue function for this situation is

f) None of the above.

A company has fixed monthly expenses of $50,000.00 and production costs of $24 per unit produced. They sell their product for $27. What is their profit on the production and sale of 12,000 units?

a) -$26,000.00

b) $324,000.00

c) $293,000.00

d) $36,000.00

e) -$14,000.00

f) None of the above.

can you show step by step please

R(x) = 11 x

Explanation / Answer

1.

Suppose you buy a piece of office equipment for $16,000.00. After 5 years you sell it for a scrap value of $5,000.00. The equipment is depreciated linearly over 5 years. The rate of depreciation for the piece of equipment is

total depreciation = 16,000.00 - 5,000.00 = 11,000.00

total years = 5

depreciation per year= $11,000.00/5 = $2,200.00 (option b)

Here the assumption is, depreciation is in same absolute amount every year. It is not same as same rate of depreciation.

2.

A manufacturer has a monthly fixed cost of $60,000.00 and a production cost of $11 for each unit produced. The product sells for $17 per unit. The revenue function for this situation is

let's say x units are produced,

so revenue = 17x. (option b)

3.

A company has fixed monthly expenses of $50,000.00 and production costs of $24 per unit produced. They sell their product for $27. What is their profit on the production and sale of 12,000 units?

profit = revenue - fixed cost - product cost = 27*12000 - 50000 - 24*12000 = -$14,000.00  (option e)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote