Suppose that only 0.1% of all computers of a certain type experience CPU failure
ID: 3124684 • Letter: S
Question
Suppose that only 0.1% of all computers of a certain type experience CPU failure during the warranty period. Consider a sample of 7,000 computers.
(a) What are the expected value and standard deviation of the number of computers in the sample that have the defect? (Round your standard deviation to two decimal places.) expected value standard deviation
(b) What is the (approximate) probability that more than 9 sampled computers have the defect? (Round your answer to three decimal places.)
(c) What is the (approximate) probability that no sampled computers have the defect? (Round your answer to five decimal places.)
Explanation / Answer
a. E(X)=7 Var(X)=48951, SD(X)=221.24.
b. 1-binomcdf(7000,0.001,8) [TI83 syntax, 2nd[DISTR]> binomcdf(n,p,r-1)]=0.27
c. 1-binompdf(7000,0.001,1) [TI83 syntax, 2ND[DISTR]>binompdf(n,p,r)]=0.99
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.