Suppose that only 0.1% of all computers of a certain type experience CPU failure
ID: 3149580 • Letter: S
Question
Suppose that only 0.1% of all computers of a certain type experience CPU failure during the warranty period. Consider a sample of 7,000 computers.
(a) What are the expected value and standard deviation of the number of computers in the sample that have the defect? (Round your standard deviation to two decimal places.) expected value computers standard deviation computers
(b) What is the (approximate) probability that more than 9 sampled computers have the defect? (Round your answer to three decimal places.)
(c) What is the (approximate) probability that no sampled computers have the defect? (Round your answer to five decimal places.)
Explanation / Answer
the probability of experiencing failure = 0.1
probability of no failure = 0.9
now we total have 7000 computers
therefore expectation =
E(X) = X*P(X) = 7000*0.1 = 700
VAR(X) = E(X^2) - E(X)^2
= 0.1*7000^2 - 700^2
= 4410000
NOW THE STANDARD DEVIATION = 4410000^(1/2) = 2100
B) HERE WE NEED TO FIND THAT AMONG 7000
MORE THAN 9 ARE DEFECTIVE
P(X>9) = 1 -[P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4)+P(5)+P(6)+P(7)+P(8)+P(9)]
P(0) = 7000C0*(0.1)^0*(0.9)^7000 = 0.00
SIMILARLY WE WILL CALCULATE TILL P(9)
THA ANSWER WILL COME OUT AFTER DOING OUT CALCULATION ON COMPUTER = 1 - 0.12 = 0.88
C) P(X=0) = 7000C0*(0.1)^0*(0.9)^7000 = 0.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.