The capacity of an elevator is 12 people or 1836 pounds. The capacity will be ex
ID: 3125936 • Letter: T
Question
The capacity of an elevator is 12 people or 1836 pounds. The capacity will be exceeded if 12 people have weights with a mean greater than 1836 / 12 = 1 Suppose the people have weights that are normally distributed with a mean of 160 lb and a standard deviation of 28 lb. Find the probability that if a person is randomly selected, his weight will be greater than 153 pounds. The probability is approximately .5987 . (Round to four decimal places as needed.) Find the probability that 12 randomly selected people will have a mean that is greater than 153 pounds. The probability is approximately (Round to four decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer.Explanation / Answer
Let X be the random variable that Peoples height.
Given that X ~ Normal (mean = 160, sd = 28)
Find the probability that if a person is randomly selected his weight will be greator than 153 pounds.
We have to find P(X > 153).
Convert x=153 into z-score.
z = (x - mean) / sd = (153 - 160) / 28 = -0.25
That is now we have to find P(Z > -0.25).
We can find this probability by using EXCEL.
syntax :
=1 - NORMSDIST(z) (EXCEL always gives left tailed probability)
where z is test statistic value.
P(Z > -0.25) = 0.5987
Find the probability that 12 randomly selected people will have a mean that is greator than 153 pounds.
n = 12
So here we have to find P(Xbar > 153).
But we know that Xbar ~ Normal (mean = 160, sd = 28/sqrt(12) )
Xbar has mean is 160 and standard deviation is 8.0829.
Convert Xbar into z-score.
z = (153 - 160) / 8.0829 = -0.8660
That is now we have to find P(Z > -0.87).
P(Z > -0.87) =0.8068
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.