A research firm conducted a survey to determine the mean amount steady smokers s
ID: 3126395 • Letter: A
Question
A research firm conducted a survey to determine the mean amount steady smokers spend on cigarettes during a week. They found the distribution of amounts spent per week followed the normal distribution with a population standard deviation of $5. A sample of 49 steady smokers revealed that formula168.mml = $20.
What is the point estimate of the population mean?
Using the 95% level of confidence, determine the confidence interval for .
Using the 95% level of confidence, determine the confidence interval for .
Explanation / Answer
Note that
Margin of Error E = z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 20
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.959963985
s = sample standard deviation = 5
n = sample size = 49
Thus,
Margin of Error E = 1.399974275
Lower bound = 18.60002573
Upper bound = 21.39997427
Thus, the confidence interval is
( 18.60002573 , 21.39997427 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.