The concentration of lead in blood was measured in a sample of 21 children from
ID: 3127740 • Letter: T
Question
The concentration of lead in blood was measured in a sample of 21 children from a large school in Flint, MI. The sample mean was calculated to be 46.12 ng/mL and the standard deviation was 5.8 ng/mL.
Of the choices below, what is the maximum level of confidence (i.e., 95% confidence is greater than 90% confidence) that you can say that the mean concentration in these students’ blood is less than the CDC’s recommended maximum blood concentration of 50 ng/mL?
HINT: remember to calculate your values with the correct number of significant figures before answering.
Explanation / Answer
FOR 90% CONFIDENCE:
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.05
X = sample mean = 46.12
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 1.724718243
s = sample standard deviation = 5.8
n = sample size = 21
df = n - 1 = 20
Thus,
Margin of Error E = 2.182913382
Lower bound = 43.93708662
Upper bound = 48.30291338
Thus, the confidence interval is
( 43.93708662 , 48.30291338 ) [LESS THAN 50!]
*********************
FOR 95% CONFIDENCE:
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 46.12
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.085963447
s = sample standard deviation = 5.8
n = sample size = 21
df = n - 1 = 20
Thus,
Margin of Error E = 2.640128347
Lower bound = 43.47987165
Upper bound = 48.76012835
Thus, the confidence interval is
( 43.47987165 , 48.76012835 ) [LESS THAN 50]
***********************
for 99% confidence:
Note that
Margin of Error E = t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Lower Bound = X - t(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + t(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.005
X = sample mean = 46.12
t(alpha/2) = critical t for the confidence interval = 2.84533971
s = sample standard deviation = 5.8
n = sample size = 21
df = n - 1 = 20
Thus,
Margin of Error E = 3.601243365
Lower bound = 42.51875663
Upper bound = 49.72124337
Thus, the confidence interval is
( 42.51875663 , 49.72124337 ) [STILL LESS THAN 50!]
****************************
Hence, we can say it is less than 50 at A MAXIMUM OF 99% CONFIDENCE. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.