Average talk time between charges of a cell phone is advertised as 5.2 hours. As
ID: 3128434 • Letter: A
Question
Average talk time between charges of a cell phone is advertised as 5.2 hours. Assume that talk time is normally distributed with a standard deviation of 0.4 hour. Use Table 1.
a. Find the probability that talk time between charges for a randomly selected cell phone is below 4.9 hours. (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
Probability _________
b. Find the probability that talk time between charges for a randomly selected cell phone is either more than 5.7 hours or below 3.7 hours. (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
Probability ______________
c.Twenty six percent of the time, talk time between charges is below a particular value. What is this value? (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 3 decimal places.)
Value ____________
Explanation / Answer
a)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 4.9
u = mean = 5.2
s = standard deviation = 0.4
Thus,
z = (x - u) / s = -0.75
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -0.75 ) = 0.2266 [ANSWER]
*****************
b)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) / s, then as
x1 = lower bound = 3.7
x2 = upper bound = 5.7
u = mean = 5.2
s = standard deviation = 0.4
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u)/s = -3.75
z2 = upper z score = (x2 - u) / s = 1.25
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.0001
P(z < z2) = 0.8944
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.8943
Thus, those outside this interval is the complement = 0.1057 [ANSWER]
********************
c)
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.26
Then, using table or technology,
z = -0.64
As x = u + z * s,
where
u = mean = 5.2
z = the critical z score = -0.64
s = standard deviation = 0.4
Then
x = critical value = 4.944 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.