Given that a person has a 1 in 2 million chance of dying in a plane crash, (http
ID: 3128671 • Letter: G
Question
Given that a person has a 1 in 2 million chance of dying in a plane crash, (http ://www.cracked.com/photoplasty_ 550 _ 16 - shocking -statistics - youll - wish - were - made - up_p2/) Find the probability that a person will be in a plane crash on the 1000th time he flies. Use the negative binomial distribution. 0.2. (b) Find the probability that a person will fly 1000 times and never be in a plane crash. Use the binomial distribution. Statistically 1 in 3 men don't wash their hands (http ://www.cracked.com/photoplasty_ 550 _ 16 - shocking - statistics - youll - wish - were -made - up_p2/). Let's say there are 99 men at an IEEE meeting, and 33 had not washed their hands. If you are sitting at a table with 10 men, and you shook hands with all 10 men at your table, how likely is it that you shook hands with one man who had not washed his hands? Use the hypergeometric distribution. How likely is it that you shook hands with at least one man who had not washed his hands?Explanation / Answer
a) Prob that he dies in 1000th flight
= Prob he survives in the previous 999 flights and dies in 1000th
= (0.999995)999(5x10-7)
= 4.975x10-7
---------------------------------
2) X is binomial with successes =0
P(X=0 in B 1000) =
= 9.95 x 10-9
----------------------------------------------
P(not washing) = 0.3333
P(x=1 in 10 men)
= 0.0784
d) P(X>=1) = 0.9865
= 10(0.3333)
0.995012467Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.