The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with
ID: 3132191 • Letter: T
Question
The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with mean value 13 cm and standard deviation 0.03 cm. (a) If X is the sample mean diameter for a random sample of n = 16 rings, where is the sampling distribution of X centered and what is the standard deviation of the X distribution? (Enter your standard deviation to five decimal places.) center cm standard deviation cm (b) Answer the questions posed in part (a) for a sample size of n = 64 rings. (Enter your standard deviation to five decimal places.) center cm standard deviation cm
Explanation / Answer
a.
with Number ( n ) = 16
Mean ( u ) =13
Standard Deviation ( sd )= (sd/Sqrt(n) = 0.03/ Sqrt ( 16 ) = 0.0075
b.
with Number ( n ) = 16
Mean ( u ) =13
Standard Deviation ( sd )= (sd/Sqrt(n) = 0.03/ Sqrt ( 64 ) = 0.0038
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.