The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with
ID: 3076892 • Letter: T
Question
The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with mean value 9 cm and standard deviation 0.06 cm.(a) If X is the sample mean diameter for a random sample of n = 16 rings, where is the sampling distribution of X centered and what is the standard deviation of the X distribution? (Enter your standard deviation to five decimal places.)
center cm
standard deviation cm
(b) Answer the questions posed in part (a) for a sample size of n = 64 rings. (Enter your standard deviation to five decimal places.)
center cm
standard deviation cm
Explanation / Answer
a) ANSWER: Sampling Distribution Mean = 12cm, Sampling Distribution Standard Deviation = 0.01cm Why?? Central Limit Theorem states that Sampling Distributions are always normal irregardless of the underlying distribution. Sampling Distribution Standard Deviation = Population Standard Deviation/SQRT(Sample Size) [0.04/SQRT(16)] b) ANSWER: Sampling Distribution Mean = 12cm, Sampling Distribution Standard Deviation = 0.01 due to the 1/SQRT(Sample Size) multiplying factor.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.