Suppose that yearly health care expense... Suppose that yearly health care expen
ID: 3135033 • Letter: S
Question
Suppose that yearly health care expense... Suppose that yearly health care expenses for a family of four are normally distributed with a mean expense equal to $4,801 and a standard deviation of $402. An insurance company has decided of offer a health insurance premium reduction it a policyholder's health care expenses do not exceed a specified dollar amount What dollar amount should be established if the insurance company wants families having the lowest 33 percent of yearly health care expenses to be eligible for the premium reduction?Explanation / Answer
First, we get the z score from the given left tailed area. As
Left tailed area = 0.33
Then, using table or technology,
z = -0.439913166
As x = u + z * s,
where
u = mean = 4801
z = the critical z score = -0.439913166
s = standard deviation = 402
Then
x = critical value = 4624.154907 [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.