Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are recruiting patients from a hospital for a case-control study. There are

ID: 3150861 • Letter: Y

Question

You are recruiting patients from a hospital for a case-control study. There are 2000 patients (1020 male and 980 female). 30% of the females and 15% of the males do not drink alcohol. You decide to randomly choose patients to discuss the study goals. Answer the following: What is the probability of selecting a female non-drinker drink alcohol from the entire patient load?

What are the odds of selecting a female non-drinker from the entire patient load?

What are the odds of selecting a male non-drinker from the entire patient load?

What is the probability of selecting a male non-drinker from the entire patient load?

Explanation / Answer

2000 patients

1020 male and 980 female

30% of the females and 15% of the males do not drink alcohol

number of male non drinkers=0.15*1020=153

number of female non drinkers=0.30*980=294

probability of selecting a female non-drinker=294/2000 = 0.147

odds of selecting a female non-drinker= 0.147/(1-0.147) = 0.17233

probability of selecting a male non-drinker=153/2000 =0.0765

odds of selecting a male non-drinker= 0.0765/(1-0.0765) = 0.0828

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote