What is a 95% confidence interval for this proportion and what is the sample siz
ID: 3151105 • Letter: W
Question
What is a 95% confidence interval for this proportion and what is the sample size required to estimate this proportion within 5%?
0.6065 0.594475 0.609351 0.59213 0.651685 0.660682 0.624394 0.54855 0.580872 0.576196 0.565428 0.574544 0.562025 0.600096 0.589394 0.614111 0.630723 0.591657 0.555374 0.598626 0.600915 0.617345 0.58968 0.628302 0.571802 0.610067 0.615338 0.609584 0.604889 0.572609 0.583361 0.60772 0.561712 0.698264 0.634606 0.597896 0.56449 0.592514 0.604167 0.591483 0.630357 0.606719 0.610114 0.606303 0.583529 0.581453 0.567802 0.621274 0.59841 0.585713Explanation / Answer
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.05 is = 1.96
Sample Proportion = 0.5
ME = 0.05
n = ( 1.96 / 0.05 )^2 * 0.5*0.5
= 384.16 ~ 385
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.