Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A census by the county dog control officer found that 18% of homes kept one dog

ID: 3151988 • Letter: A

Question

A census by the county dog control officer found that 18% of homes kept one dog as a pet, 4% had two dogs, and 1% had three or more. If a salesman visits two homes selected at random, what’s the probability that he encounters
a. no dogs? b. some dogs? dogs in each home? more than one dog in each home? please write as a probability statement thanks
A census by the county dog control officer found that 18% of homes kept one dog as a pet, 4% had two dogs, and 1% had three or more. If a salesman visits two homes selected at random, what’s the probability that he encounters
a. no dogs? b. some dogs? dogs in each home? more than one dog in each home? please write as a probability statement thanks

Explanation / Answer

X = no. of dogs encountered in a home.

Then

P(X =1 ) = 0.18

P(X =2) = 0.04

P(X>=3)= 0.01

P(X=0) = 1 - ( P(X =1 )+ P(X=2) + P(X=3))

= 1- (0.18+0.04+0.01) = 0.77

a) no dogs? (1 - (.18+.04+.01))² = (P(X=0))² = (0.77)^2= .5929

b) some dogs? 1-P(No dogs) = 1-0.5929 = .4071

c) dogs in each home? 1-P(X=0))^2= .23² = .0529

d) more than one dog in each home? .(P(X>1))^2 = (P(X=2) + P( X>=3) )^2 = 0.05² = .0025

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote