A company sells sunscreen in 450 milliliter (ml) tubes. In fact, the amount of l
ID: 3153099 • Letter: A
Question
A company sells sunscreen in 450 milliliter (ml) tubes. In fact, the amount of lotion in a tube varies according to a normal distribution with mean =447 ml and standard deviation =5 ml. Suppose a store which sells this sunscreen advertises a sale for 4 tubes for the price of 3. Consider the average amount of lotion from a SRS of 4 tubes of sunscreen and find: (a) The standard deviation of the average, x¯ : (b) The probability that the average amount of sunscreen from 4 tubes will be less than 441 ml. Answer:
Explanation / Answer
(a) The standard deviation of the average, x¯ :
By central limit theorem,
sigma(X) = sigma/sqrt(n) = 5/sqrt(4) = 2.5 [ANSWER]
*************************************
(b) The probability that the average amount of sunscreen from 4 tubes will be less than 441 ml.
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 441
u = mean = 447
s = standard deviation = 2.5
Thus,
z = (x - u) / s = -2.4
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -2.4 ) = 0.008197536 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.