A company sells sunscreen in 400 milliliter (ml) tubes. In fact, the amount of l
ID: 3330283 • Letter: A
Question
A company sells sunscreen in 400 milliliter (ml) tubes. In fact, the amount of lotion in a tube varies according to a normal distribution with mean =396=396 ml and standard deviation =5=5 ml. Suppose a store which sells this sunscreen advertises a sale for 6 tubes for the price of 5. Consider the average amount of lotion from a random sample of 6 tubes of sunscreen and find:
A.The standard deviation of the average, x¯:
B.The probability that the average amount of sunscreen from 6 tubes will be less than 390 ml.
Explanation / Answer
Mean is given as 396 and s is 5. z is defined as (x-mean)/s
a) For a sample of size 6, standard deviation is given as 5/sqrt(6)=2.04
b) P(x<390)=P(z<(390-396)/2.04)=P(z<-2.94) or 1-P(z<2.94)
from normal distribution table we get 1-0.984 or 0.016
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.