Consider a normal population distribution with the value of sigma known. What is
ID: 3159282 • Letter: C
Question
Consider a normal population distribution with the value of sigma known. What is the confidence level for the interval x plusminus 2.81 sigma/Squareroot n? () What is the confidence level for the interval x plusminus 1.45sigma/Squareroot n? () What value of z_a/2 in the Cl formula below results in a confidence level of 99.7%? (Round your answer to two decimal places.) (x - z_alpha/2 middot sigma/Squareroot n, x + z_alpha/2 middot sigma/Squareroot n) Answer the question posed in part (c) for a confidence level of 75%. (Round your answer to two decimal places.) You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.Explanation / Answer
a)
For z = 2.81, by table,
alpha/2 = 0.0025
Hence,
confidence = 1 - alpha = 0.995 = 99.5% [ANSWER]
**************************
b)
For z = 1.45, by table,
alpha/2 = 0.0735
alpha = 0.147
Hence,
confidence = 1 - alpha = 0.853 = 85.3% [ANSWER]
***********************
c)
As c = 0.997, then
alpha/2 = (1-c)/2 = 0.0015
Hence, by table,
z(alpha/2) = 2.97 [ANSWER]
************************
d)
As c = 0.75, then
alpha/2 = (1-c)/2 = 0.125
Hence, by table,
z(alpha/2) = 1.15 [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.