Consider a normal population distribution with the value sigma known. (a) What i
ID: 3223368 • Letter: C
Question
Consider a normal population distribution with the value sigma known. (a) What is the confidence level for the interval x plusminus 2.88 sigma Squareroot n ? % (b) What It the confidence level for the Interval x plusminus 1.48 sigma Squareroot n? % (c) What value of CI formula below results In a confidence level of 99.7%? (x-z_pi 2, sigma/Squareroot n, x+z pi/2, sigma/Squareroot n) z_sigma/2 = (d) Answer the question posed In part (c) for a confidence level of 78% z_sigma/2 = You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.Explanation / Answer
1-/2 =0.9880 (from the Z value table )
= 0.024
confidence level =1-
=1-0.024
=0.976
=97.6%
1-/2 =0.6844 (from the Z value table )
= 0.6312
confidence level =1-
=1-0.6312
=0.3688
=36.88%
c)confidence level 99.7%
= 1-0.997 =0.003
probability P= 1-/2 =1-0.003/2 =0.9985
critical value Z /2(0.9985) =2.96
c) confidence interval =78%
= 1- 0.78 =0.22
probability P = 1-/2 =1-0.78/2 =0.61
critical value Z /2(0.61) =0.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.