A certain manufactured product is supposed to contain 22% potassium by weight. A
ID: 3159523 • Letter: A
Question
A certain manufactured product is supposed to contain 22% potassium by weight. A sample of 10 specimens of this product had an average of 22.56 and and a standard deviation of s = 0.42. If the mean percentage is found to differ from 22, the manufacturing process will be recalibrated. Using alpha = 0.05, test an appropriate null and alternate hypotheses. (a) the degree of freedom (b) the critical t value (c) the test statistic The final conclusion is A. We can reject the null hypothesis that mu = 22. B. There is not sufficient evidence to reject the null hypothesis that mu = 22.Explanation / Answer
A)
As n = 10,
df = n - 1 = 9 [ANSWER]
*****************************
b)
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u = 22
Ha: u =/ 22
As we can see, this is a two tailed test.
Thus, getting the critical t,
df = n - 1 = 9
Hence, by table, at 0.05 level,
tcrit = -2.262, 2.262 [ANSWER]
******************************
c)
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 22.56
uo = hypothesized mean = 22
n = sample size = 10
s = standard deviation = 0.42
Thus, t = (X - uo) * sqrt(n) / s = 4.216370214 [ANSWER]
****************************
d)
As |t| > 2.262, we reject Ho.
[ANSWER, OPTION A]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.