Assume that 10% of the population believes that college is no longer a good inve
ID: 3159762 • Letter: A
Question
Assume that 10% of the population believes that college is no longer a good investment. a. Find the probability that among 16 randomly selected people, exactly 4 believe that college is no longer a good investment. b. Find the probability that among 16 randomly selected people, at least 1 believes that college is no longer a good investment. c. The poll results were obtained by Internet users logged on to the USA Today Web site, and the Internet users decided whether to ignore the posted survey or respond. What type of sample is this? What does it suggest about the validity of the results?
Explanation / Answer
N = 16
PROBABILITY = 0.10
A) P(X=4) = 16C4*(0.1)^4*(0.9)^12 = 0.051
B) P(X>=1) = 1 - P(X=0)
P(X=0) = 0.9^16 = 0.1853
HENCE P(X>=1) = 1 - 0.1853 = 0.8147
C)THE SAMPLE WILL BE A SELECTIVE RANDOM SAMPLE AS ONLY THOSE WHO ARE ONLINE WILL BE ABLE TO POLL ABOUT THE SURVEY ALSO THE RESULTS WILL HOLD THE VALIDITY AS THERE MUST BE HIGH NUMBER OF PEOPLE WHO WILL POLL THE SURVEY
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.