Two rings of radius 5cm are 20 cm apart and concentric with a common horizontal
ID: 3161904 • Letter: T
Question
Two rings of radius 5cm are 20 cm apart and concentric with a common horizontal x-axis. the ring the left carries a distributed charge of + 31 nC, and the ring on the right carries a uniform distributed charge of-31 nC. What is the electric field due to the right ring at a location midway between the two rings? What is the electric field due to the left ring at a location midway between the two rings? What is the net electric field at a location midway between the two rings? If a charge of = 7 nC were placed midway between the rings, what would be the force exerted on this charge by the rings?Explanation / Answer
Here,
r1 = 5 cm
x = 20 cm
q = 31 nC
part a) for the electric field due to right ring
electric field due to right ring = k * Q * x/(x^2 + r1^2)^(1.5)
electric field due to right ring = 9 *10^9 * 31 *10^-9 * (0.20/2)/sqrt(0.05^2 + 0.10^2)^(1.5)
electric field due to right ring = 746.3 N/C
part b) for the left ring
electric field due to left ring = k * Q * x/(x^2 + r1^2)^(1.5)
electric field due to left ring = 9 *10^9 * 31 *10^-9 * (0.20/2)/sqrt(0.05^2 + 0.10^2)^(1.5)
electric field due to left ring = 746.3 N/C
part c)
Now, for the net electric field between the rings
net electric field between the rings = E1 + E2
net electric field between the rings = 746.3 N/C + 746.3 N/nC
net electric field between the rings = 1492.6 N/C
part d)
q = -1 nc
net force on the charge = 1 *10^-9 * 1492.6
net force on the charge = 1.492 *10^-6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.