Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in oppo
ID: 3163588 • Letter: T
Question
Two solenoids are nested coaxially such that their magnetic fields point in opposite directions. Treat the solenoids as ideal. The outer one has a radius of 20 mm, and the radius of the inner solenoid is 10 mm. The length, number of turns, and current of the outer solenoid are, respectively, 21.9 cm, 585 turns, and 4.03 A. For the inner solenoid the corresponding quantities are 18.7 cm, 365 turns, and 1.79 A. At what speed, V_1, should a proton be traveling, inside the apparatus and perpendicular to the magnetic field, if it is to orbit the axis of the solenoids at a radius of 5.81 mm? v_1 = And at what speed, V_2 for an orbital radius of 16.3 mm? v_1 =Explanation / Answer
Magnetic field due to outer solenoid , B1 = u*N1*I1/L1
= 1.26*10^-6*585*4.03/0.21
= 0.0136 T
And the magnetic field due to inner solenoid ,
B2 = 1.26*10^-6*365*1.79/0.187
= 0.0044 T
So, net magnetic field , Bnet = 0.0136 - 0.0044 = 0.0092 T
For circular motion, mv^2/R = qvB
So, v = qBR/m = 1.6*10^-19*0.0092*5.81*10^-3/(1.67*10^-27)
= 5121 m/s
Now, for orbital radius 16.3 mm:
v = 1.6*10^-19*0.0092*(16.3*10^-3)/(1.67*10^-27)
= 14367 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.