Two small stereo speakers A and B that are 1.40m apart are sending out sound of
ID: 1306020 • Letter: T
Question
Two small stereo speakers A and B that are 1.40m apart are sending out sound of wavelength 34.5cm in all directions and all in phase. A person at point P starts out equidistant from both speakers and walks (see the figure (Figure 1) ) so that he is always 1.50m from speaker B. Limit your solutions to the cases where x?1.50m.
Part A
For what values of x will the sound this person hears be maximally reinforced?
Enter you answers in decreasing order separating them with commas.
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
cmExplanation / Answer
1.5 m = 150 cm
wavelength = 34.5 cm
150cm = 138 +12 = 4( 34.5) + 12 cm = 4(wavelength) + 12 cm
sound is maximally reinforced when
x = n ( wavelength) +12 cm where n<=4 because x<=150
x = n(34.5) + 12
x = 34.5 +12 , 2(34.5) +12 , 3(34.5) + 12 , 4(34.5) + 12
x = 46.5 cm , 81 cm, 115.5 cm , 150cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.