Two small stereo speakers A and B that are 1.40m apart are sending out sound of
ID: 1385101 • Letter: T
Question
Two small stereo speakers A and B that are 1.40m apart are sending out sound of wavelength 33.5cm in all directions and all in phase. A person at point P starts out equidistant from both speakers and walks (see the figure (Figure 1) ) so that he is always 1.50m from speaker B. Limit your solutions to the cases where x?1.50m.
Part A
For what values of x will the sound this person hears be maximally reinforced?
Enter you answers in decreasing order separating them with commas.
Part B
For what values of x will the sound this person hears be cancelled?
Enter you answers in decreasing order separating them with commas
Explanation / Answer
Here , wavelength = 33.5 cm
A)
Now, for maximum hearing ,
path difference = n*wavelength
|x - 1.5| = n*0.335
as x is smaller than 1.5
x = 1.5 - n*0.335
now , x = 1.165 , 0.83 , 0.495 , 0.16 m
B)
for calcelling the hearing
path difference = ((2n+1)/2) *wavelength
|x - 1.5| = ((2n+1)/2)*0.335
x = 1.5 - ((2n+1)/2)*0.335
x = 1.3325 m , 0.9975 m , 0.6625 m,0.3275 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.