An RC series circuit has the following components 7.0 mF capacitor 10 Ohm resist
ID: 3163989 • Letter: A
Question
An RC series circuit has the following components 7.0 mF capacitor 10 Ohm resistor, 12 V bottom, another and switch. What is the time constant of this circuit? a. 12 times 10^-2 s b. 50 times 106-2 s c. 2.5 times 10^-2 s d. 200 s e. 7.0 times 10^2 s An electron which moves with a speed of 3.0 times 10^4 m/s perpendicular to a uniform magnetic field to 0.40 T experiences a force of what magnitude? (e = 1.6 times 10^-29 C) a. 4.8 times 10^-14 N b. 1.9 times 10^14 M c. 2.2 times 10^14 M d. zero A proton moving with a speed of 3.0 times 10^3 m/s perpendicular to a uniform magnetic field of 0.20 T will follow which of the paths described below? (q_3 = 1.6 times 1^-19 C and m_p = 1.6 times 10^27 kg) a. A straight line path. b. A circular path of 1.6 cm radius. c. a circular path of 3.1 cm radius. d. a circular path of 0.78 cm radius. Two parallel conductors each of 0.50 m length, separated by 5.0 times 10^3 m and carrying 3.0 A in opposite directions, will experience what type and magnitude o mutual force? (mu_0 = 4 pi times 10^-2 T*m/A). a. Attractive 0.06 times 10^-4 N b. Repulsive 0.60 times 10^-47 N c. Attractive 1.8 times 10^-4 N d. Repulsive 1.8 times 10^-4 N e. zero force would occur.Explanation / Answer
here,
1)
resistance , R = 10 ohm
capacitance , C = 7 mF
C = 0.007 F
the time constant , T = R * C
T = 10 * 0.007 s
T = 0.07 s = 7 * 10^-2 s
the time constant is e) 7 * 10^-2 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.