A social scientist is interested in determining how many hours per week Pony Clu
ID: 3175821 • Letter: A
Question
A social scientist is interested in determining how many hours per week Pony Club youth spend with their horses. His survey results indicate that s = 12.5 hrs.
a. How many youth are needed to estimate the number of hours spent per week with the horse within 2 hr with 95% confidence?
b. How about within 2 hr with 90% confidence?
c. How about within 1 hr with 95% confidence?
d. How about within 1 hr with 90% confidence?
e. Based on your results above, what can you say about the effect of required accuracy and confidence on sample size estimates?
This is all the information given for the question.
Explanation / Answer
here std deviation s=12.5
a) for 90% Ci, Z=1.64485
margin of error E =2
sample size =(Z*s/E)2 =~106 rounding it up
b) for 95% CI, z=1.96
E=1
sample size =(Z*s/E)2 = ~601
c) z=1.64485
E=1
sample size =(Z*s/E)2 =~423
e) as margin of error decreases or confidence interval increases ; sample size requirement increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.