Question 4 (7 points) According to Investment Digest (\"Diversification and the
ID: 3176297 • Letter: Q
Question
Question 4 (7 points)
According to Investment Digest ("Diversification and the Risk/Reward Relationship", Winter 1994, 1-3), the mean of the annual return for common stocks from 1926 to 1992 was 16.5%, and the standard deviation of the annual return was 19%.
a. What is the probability that the stock returns are greater than 0%?
b. What is the probability that the stock returns are less than 18%?
Question 4 options:
P(X > 0) = 80.7%; P(X<18) = 53.2%
P(X > 0) = 86.7%; P(X<18) = 53.2%
P(X > 0) = 19.2%; P(X<18) =46.8%
P(X > 0) = 29.7% ; P(X<18) =53.2%
P(X > 0) = 80.7%; P(X<18) = 53.2%
P(X > 0) = 86.7%; P(X<18) = 53.2%
P(X > 0) = 19.2%; P(X<18) =46.8%
P(X > 0) = 29.7% ; P(X<18) =53.2%
Explanation / Answer
mean is 16.5 and SD is 19
a) P(x>0)=P(z>(0-16.5)/19)=P(z>-0.87) or P(z<0.87); From normal distribution table we get 0.8078 or 80.7%
b) P(x<18)=P(z<(18-16.5)/19)=P(z<0.08) from normal table we get 53.2%
thus answer is A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.