An opinion poll during the presidential campaign sampled n = 500 potential voter
ID: 3178425 • Letter: A
Question
An opinion poll during the presidential campaign sampled n = 500 potential voters in June. A primary purpose of the poll was to obtain an estimate of the proportion of potential voters who favor each candidate. Assume a planning value for the population proportion of 0.50 and a 95% confidence level. What was the "expected" margin of error for the June poll? a 0.054 b 0.049 c 0.044 d 0.038 As the November election gets closer, better precision and smaller margins of error are desired. Assume the following margin of error is requested for the survey to be conducted during the presidential campaign. Compute the recommended sample size The requested margin of error is plusminus 3 percentage points. a 1085 b 1068 c 1020 d 1005Explanation / Answer
22. Here z=1.96 and p=0.50
So SE(p)=sqrt(p(1-p)/n)=sqrt(0.5*0.5/500)=0.044 so answer is c
23. Here p=0.5 and E=0.03
So n=z^2*p*(1-p)/E^2=1.96^2*0.5*0.5/0.0009=1068 so b is answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.