Consider H_0: mu = 72 versus H_1: mu > 72. A random sample of 16 observations ta
ID: 3179926 • Letter: C
Question
Consider H_0: mu = 72 versus H_1: mu > 72. A random sample of 16 observations taken from this population produced a sample mean of 74.8. The population is normally distributed with sigma = 6. a. Calculate the p-value. Round your answer to four decimal places. p = b. Considering the p-value of part a., would you reject the null hypothesis if the test were made at the significance level of 0.01? c. Considering the p-value of part a., would you reject the null hypothesis if the test were made at the significance level of 0.025?Explanation / Answer
a) std error =std deviation/(n)1/2 =1.5
hence test stat z=(74.8-72)/1.5=1.8667
p value =0.0310
b) No we will not reject it as p value is higher then 0.01 level
c)No we will not reject it as p value is higher then 0.01 level
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.