Determine the margin of error for a confidence interval to estimate the populati
ID: 3181721 • Letter: D
Question
Determine the margin of error for a confidence interval to estimate the population mean with n = 22 and s = 14.9 for the confidence levels below 80% 90% 99% The margin of error for an 80% confidence interval is. (Round to two decimal places as needed.) The margin of error for a 90% confidence interval is. (Round to two decimal places as needed.) The margin of error for a 99% confidence interval is. Round to two decimal places as needed.) Construct a 98% confidence interval to estimate the population mean when x = 131 and s = 33 for the sample sizes below. n = 20 n = 50 n = 100 The 98% confidence interval for the population mean when n = 20 is from a lower limit of to an upper limit of. (Round to two decimal places as needed.) The 98% confidence interval for the population mean when n a 50 is from a lower limit of to an upper limit of. (Round to two decimal places as needed.) The 98% confidence interval for the population mean when n 100 is from a lower limitExplanation / Answer
7. Here sd=14. and n=22
a. t table value for df=21 at 80% CI is 1.323
Hence margin of error=t*sd/sqrt(n)=4.20
b. t table value for df=21 at 90% CI is 1.721
Hence margin of error=t*sd/sqrt(n)=5.47
c. t table value for df=21 at 99% CI is 2.831
Hence margin of error=t*sd/sqrt(n)=8.99
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.