Consider the following hypothesis test: H0: = 15 Ha: 15 A sample of 50 provided
ID: 3183250 • Letter: C
Question
Consider the following hypothesis test:
H0: = 15
Ha: 15
A sample of 50 provided a sample mean of 14.17. The population standard deviation is 3.
a. Compute the value of the test statistic (to 2 decimals).
b. What is the p-value (to 4 decimals)?
c. Using = .05, can it be concluded that the population mean is not equal to 15? SelectYesNoItem 3
Answer the next three questions using the critical value approach.
d. Using = .05, what are the critical values for the test statistic? (+ or -)
e. State the rejection rule: Reject H0 if z is Selectgreater than or equal togreater thanless than or equal toless thanequal tonot equal toItem 5 the lower critical value and is Selectgreater than or equal togreater thanless than or equal toless thanequal tonot equal toItem 6 the upper critical value.
f. Can it be concluded that the population mean is not equal to 15?
SelectYesNoItem 7
Explanation / Answer
Given that
A sample of 50 provided a sample mean of 14.17. The population standard deviation is 3.
so we calculate the t stat as
T = (X-Mean)/(SD/sqrt(n)) = (15-14.17)/(3/sqrt(50)) = 1.956
nopw lets calculate the critical value for degree of freedom = n-1 = 50-1 = 49 for alpha = 0.05 , which is 2.009
as t stat is less than the t critical hence we fail to reject the null hypothesis and conclude that H0: = 15
p value approach
is to find the p value of the test statistic from the t table and then compare it with the alpha 0.05 , if the p value is less than 0.05 then we can reject the null hypothesis , else not
as can be seen from the t table the p value is 0.0561, again we fail to reject the null hypothesis .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.