The mean amount purchased by each customer at Churchill\'s Grocery Store is $18
ID: 3204164 • Letter: T
Question
The mean amount purchased by each customer at Churchill's Grocery Store is $18 with a standard deviation of $5 The population is positively skewed for a sample of 53 customers, answer the following questions What is the likelihood the sample mean is at least $20? (Round the z-value to 2 decimal places and the final answer to 4 decimal places.) What is the likelihood the sample mean is greater than $17 but less than $20? (Round the z-value to 2 decimal places and the final answer to 4 decimal places.) Within what limits will 98% of the sample means occur? (Round the final answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
mean = 18
standard deviation = 5
sample size = 53
standard deviation of sample mean = 5/53 = 0.69
a) z for 20 = (20-18)/0.69 = 2.89
P(X<20) = 0.9981
P(X>20) = 1-0.9981 = 0.0019
b)z for 17 = (17-18)/0.69 = -1/0.69 = -1.45
P(X<17) = 0.0736
P(17<X<20) = 0.9981-0.0736 = 0.9245
c)let us find limits around mean 18 i.e 49% of values less than mean and 49% of values greather than mean
let the limits be (L,U)
P(L<x<mean) = P(mean<x<U) = 0.49
P(x<L) = 0.01 and P(x<U) =0.99
z for 0.01 = -2.33
z for 0.99 = 2.33
(L-18)/0.69 = -2.33
L = 18- 2.33*0.69 = 16.39
U = 18+2.33*0.69 = 19.60
so limits are (16.39,19.60)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.