Television viewing reached a new high when the Nielsen Company reported a mean d
ID: 3204820 • Letter: T
Question
Television viewing reached a new high when the Nielsen Company reported a mean daily viewing time of 8.35 hours per household (USA Today, November 11, 2009). Use a normal probability distribution with a standard deviation of 2.5 hours to answer the following questions about daily television viewing per household.
A) What is the probability that a household views television between 5 and 10 hours a day?
B) How many hours of television viewing must a household have in order to be in the top 3% of all television viewing households?
C) What is the probability that a household views television more than 3 hours a day?
Explanation / Answer
Mean is 8.35 and standard deviation is 2.5
A) P(5<X<10) =P((5-8.35)/2.5<z<(10-8.35)/2.5) =P(-1.34<z<0.66)=P(z<0.66)-P(z<-1.34)=P(z<0.66)-(1-P(z<1.34))
From normal distibution table, this is 0.7454-(1-0.9099)= 0.6553
B) Top 3% means the top value in bottom 97%. for 0.97 , the z value is 1.88
thus (x-8.35)/2.5=1.88 or x=1.88*2.5+8.35=13.05
C)P(X>3)=P(z>(3-8.35)/2.5) =P(z>-2.14)=P(z<2.14)
from normal table it is 0.9838
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.