An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defen
ID: 3208096 • Letter: A
Question
An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defense contracts. The company president believes that there is a 38% probability of winning the first contract. If they win the first contract, the probability of winning the second is 74%. However, if they lose the first contract, the president thinks that the probability of winning the second contract decreases to 52%.
A. What is the probability that they win both contracts?
B. What is the probability that they lose both contracts?
C. What is the probability that they win only one contract?
Explanation / Answer
A)probability that they win both contracts = 0.38*0.74 = 0.2812
B)probability that they lose both contracts = (1-0.38)(1-0.52) = 0.2976
C)probability that they win only one contract = 0.38*(1-0.74)+(1-0.38)*(0.52) = 0.4212
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.