An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defen
ID: 3276010 • Letter: A
Question
An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defense contracts. The company president believes that there is a 36% probability of winning the first contract. If they win the first contract, the probability of winning the second is 70%. However, if they lose the first contract, the president thinks that the probability of winning the second contract decreases to 52%. A. What is the probability that they win both contracts? Probability = B. What is the probability that they lose both contracts? Probability = C. What is the probability that they win only one contract? Probability =
Explanation / Answer
answer
An aerospace company has submitted bids on two separate federal government defense contracts. The company president believes that there is a 36% probability of winning the first contract. If they win the first contract, the probability of winning the second is 70%. However, if they lose the first contract, the president thinks that the probability of winning the second contract decreases to 52%.
A. What is the probability that they win both contracts?
Probability = P(W and W) = 0.36*0.70 =0.252
B. What is the probability that they lose both contracts?
Probability = P(L and L) = 0.64*0.52=0.3328
C. What is the probability that they win only one contract?
Probability = P(Win one) = 1 - [0.41*0.70+0.64*0.52]
=1-0.287-0.3328
=0.3802
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.