The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accomp
ID: 3217927 • Letter: T
Question
The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accompanying data regarding the income and education of its employees. Let A be the event that a randomly chosen employee has a college degree, and let B be the event that the chosen employee's income is more than $60,000. (a) Find each of the following probabilities. (Round your answers to four decimal places.) P(A) = P(B) = P(A intersection B) = P(B | A) = P(B | A^C) = (b) Are the events A and B independent events? Yes NoExplanation / Answer
total person = 2000 + 820 + 440 + 740 = 4000
a) P(A) = (440 + 740) / 4000 = 0.295
b) P(B) = (820 + 740) / 4000 = 0.39
c) P(A B) = 740 / 4000 = 0.185
d) P(B | A) = P(A B) / P(A) = 0.185 / 0.295 = 0.627
e) P(A) = P(A B) + P(Ac B)
or, 0.295 = 0.185 + P(Ac B)
or, P(Ac B) = 0.11
P(B | Ac) = P(Ac B) / P(Ac) = 0.11 / (1 - 0.295) = 0.156
b) Since, P(B | A) is not equal to P(B), A and B are not independent events
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.