The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accomp
ID: 3230122 • Letter: T
Question
The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accompanying data regarding the income and education of its employees. Let A be the event that a randomly chosen employee has a college degree, and let B be the event that the chosen employee's income is more than $60,000. (a) Find each of the following probabilities. (Round your answers to four decimal places.) P(A) = p (B) = p (A Intersection B) = P(B|A) = P (B | A^c) = (b) Are the events A and 8 Independent events? Yes noExplanation / Answer
P(A)=1170/4000= 0.2925
P(B)=1550/4000=0.3875
P(|AnB)=730/4000=0.1825
P(B|A) =730/1170=0.6239
P(B|Ac)=820/2830=0.2898
b)No
B <60000 >60000 Total non college 2010 820 2830 A college 440 730 1170 Total 2450 1550 4000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.