5. A population of daily sales figures is approximately normally distributed wit
ID: 3218519 • Letter: 5
Question
5. A population of daily sales figures is approximately normally distributed with a mean of $14,000 and a standard deviation of $3,000.
(a) You’d like to predict tomorrow’s sales. (Yes, this is an inference question.) Give an interval (a, b) for which you are willing to say that the probability is about 95% that tomorrow’s sales will be between a and b.
(b) You’d like to predict the average sales over the next 15 business days. (This is another inference question.) Give an interval (c, d) for which you are will to say that the probability is about 95% that the sales over the next 15 business days will be between c and d.
Explanation / Answer
a) = 3000, µ = 14000
For 95% CI, zcrit = 1.96
Margin of error, ME = zcrit* = 1.96*3000 = 5880
lower bound = µ - ME = 14000-5880 = 8120
upper bound = µ + ME = 14000+5880 = 19880
b) Margin of error, ME = zcrit*/sqrt(n) = 1.96*3000/sqrt(15) = 1518.209
lower bound = µ - ME = 14000-1518.209 = 12481.79
upper bound = µ + ME = 14000+1518.209 = 15518.21
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.