There is a 2% chance that a woman has a specific chromosomal abnormality and, if
ID: 3219722 • Letter: T
Question
There is a 2% chance that a woman has a specific chromosomal abnormality and, if she has that abnormality, there is a 10% chance that her child will have autism. Otherwise, the chance of her child having autism is only 0.1%. a) What is the probability that a randomly chosen woman has the chromosomal abnormality and her child has autism? b) What is the overall prevalence of autism in this population (i.e., what fraction of the population has autism)? c) Are the events "mom has the chromosomal abnormality" and "child has autism" independent? Explain your answer.Explanation / Answer
let probability of having chromosomal abnormality =P(C)=0.02
and not having that =P(Cc)
probabilty of having autism =P(A) and not having =P(Ac)
a) Probabilty of having chromosomal abnormality and autism =P(C & A)=P(C)*P(A|C)=0.02*0.1=0.002
b)probabilty of autism =P(A) =P(C)*P(A|C)+P(Cc)*P(A|Cc)=0.02*0.1+0.98*0.001=0.00298
c)No as for that P(A)*P(C)=0.00298*0.02=0.0000596 which is not equal to P(A & C)
hence they are not independent
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.