Two psychologists surveyed 478 children in grades 4, 5 and 6 in elementary schoo
ID: 3221254 • Letter: T
Question
Two psychologists surveyed 478 children in grades 4, 5 and 6 in elementary schools in Michigan. They asked the students whether their primary goal was to get good grades, to be popular, or to be good at sports. Here's a contingency table giving counts of the students by their goals and sex: a. What is the probability of selecting a girl whose goal is to be popular? b. What is the probability of selecting a student whose goal is to excel at sports? c. What is the probability of selecting a boy whose goal is to get good grades?Explanation / Answer
From the data given, we can rewrite it as
(a) What is the probability of selecting a girl who is popular.
Here there is a combination of 2 probabilities:
P(A)= probability of selecting a girl = 251/478 and P(B) = probability of selecting a girl who wants to be popular = 91/251
Therefore the required probability is P(A) * P (B) = (251/478)* (91/251) = 91/478 = 0.190
(b) What is the probability of selecting a student whose goal is to excel ata sports
There are 90 students out of 478 who want to excel in sports.
Therefore the required probability = 90/478 = 0.188
(c) What is the probability of selecting a boy whose goal is to get good grades.
Here again there is a combination of 2 probabilities:
P(A)= probability of selecting a boy = 227/478 and P(B) = probability of selecting a boy who wants good grades = 117/227
Therefore the required probability is P(A) * P (B) = (227/478)* (117/227) = 117/478 = 0.245
Sex/Goal Grade Popular Sports Total Boy 117 50 60 227 Girl 130 91 30 251 Total 247 141 90 478Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.