Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The resting heart rate for an adult horse should average about = 51 beats per mi

ID: 3223780 • Letter: T

Question

The resting heart rate for an adult horse should average about = 51 beats per minute with a (95% of data) range from 29 to 73 beats per minute. Let x be a random variable that represents the resting heart rate for an adult horse. Assume that x has a distribution that is approximately normal.

(a) The empirical rule indicates that for a symmetrical and bell-shaped distribution, approximately 95% of the data lies within two standard deviations of the mean. Therefore, a 95% range of data values extending from – 2 to + 2 is often used for "commonly occurring" data values. Note that the interval from – 2 to + 2 is 4 in length. This leads to a "rule of thumb" for estimating the standard deviation from a 95% range of data values.Estimating the standard deviation

For a symmetric, bell-shaped distribution,

where it is estimated that about 95% of the commonly occurring data values fall into this range.Use this "rule of thumb" to estimate the standard deviation of x distribution. (Round your answer to one decimal place.)
beats

(b) What is the probability that the heart rate is less than 25 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)


(c) What is the probability that the heart rate is greater than 60 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)


(d) What is the probability that the heart rate is between 25 and 60 beats per minute? (Round your answer to four decimal places.)


(e) A horse whose resting heart rate is in the upper 7% of the probability distribution of heart rates may have a secondary infection or illness that needs to be treated. What is the heart rate corresponding to the upper 7% cutoff point of the probability distribution? (Round your answer to the nearest whole number.)
beats per minute

standard deviation range 4 high value – low value 4

Explanation / Answer

Here Range = 73-29 = 44
standard deviation = range/4 = 11

mean = 51

(b) P(X<25) = P(z<(25-51)/11) = P(z<-2.3636) = 0.0091

(c)P(X>60) = P(z>(60-51)/11) = P(z<0.8182) = 0.2066

(d) P(25 < X < 60) = P(X<60) - P(X<25) = P(z<0.8182) - P(z<-2.3636) = 0.78427

(e)
For upper 7% z-value = 1.476
xbar = mean + z*sigma
xbar = 51 + 1.476*11 = 67.236

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote