My Question is as following: Forty-two percent of a corporation’s blue-collar em
ID: 3224051 • Letter: M
Question
My Question is as following:
Forty-two percent of a corporation’s blue-collar employees were in favor of a modified health care plan, and 22% of its blue-collar employees favored a proposal to change the work schedule. Thirty-four percent of those favoring the health care plan modifi- cation favored the work schedule change.
a) What is the probability that a randomly selected blue-collar employee is in favor of both the modified health care plan and the changed work schedule?
b) What is the probability that a randomly chosen blue-collar employee is in favor of at least one of the two changes?
c) What is the probability that a blue-collar employee favoring the work schedule change also favors the modified health care plan?
Thank you!! Greeting
I posted this question yesterday, but the answer i got then was absolutely wrong. Would appriciate som real help here!
Explanation / Answer
P( Favour modified health care plan) = P(A) = 42% = 0.42
P ( Favour to change the work schedule) = P(B) = 22% = 0.22
P ( B /A) = 0.34
(a) probability that a randomly selected blue-collar employee is in favor of both the modified health care plan and the changed work schedule?
P ( A and B) = P ( B /A) * P(A) = 0.34 * 0.42 = 0.1428
(b) What is the probability that a randomly chosen blue-collar employee is in favor of at least one of the two changes?
P( A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) = 0.42 + 0.22 - 0.1428 = 0.4972
(c) What is the probability that a blue-collar employee favoring the work schedule change also favors the modified health care plan?
P(A/B) = P ( B /A) * P(A) / ( P ( B /A) * P(A) + P(B/A') P(A')) [ where P(A') = 1 - P(A) = 0.58
P(A/B) = (0.34 * 0.42)/ (0.34 * 0.42 + (0.22 - 0.34 * 0.42) )
= 0.1428 / 0.22 = 0.6491
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.