My Notes O Ask Your 10. O-1 points SerCP9 5 P051 soln. ing a pulley system faste
ID: 1780858 • Letter: M
Question
My Notes O Ask Your 10. O-1 points SerCP9 5 P051 soln. ing a pulley system fastened to the roof of the building. A 3.60-kN piano is lifted by three workers at a co Each worker is able to deliver Neglecting the mass of the pulley 145 W of power, and the pulley system is 75.0% efficient (so that 25.0% of the mechanical energy is lost due to friction in the pulley). , find the time required to lift the piano from the street to the apartment. min Need Help? ReadTalk to Tutor Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
Given,
W = 3.6 kN = 3.6 x 10^3 N ; H = 27.3 m ; P = 145 W ; e = 75 % ; n = 3
we know that,
W = F x d
P = W/t = F x d/t
P = F (d/t) = F v
Again, P = W/t
t = W/P = F d/ (n P e)
t = 3.6 x 10^3 x 27.3/(3 x 145 x 0.75) = 301.24 sec = 5.02 min
Hence, t = 5.02 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.