3) A professor knows from experience that the time for her students to complete
ID: 3228743 • Letter: 3
Question
3) A professor knows from experience that the time for her students to complete a Quiz is approximately Normal with a N(19, 3) distribution. How much time should she budget if she wants to allow sufficient time for 96% of the students to complete the quiz?
4) You want to design an experiment to test whether talking on a hands free phone while driving has the same effect on reaction times as talking on a hand held phone. You have available a driving simulator and 19 adult male volunteers 3 of whom have driven race cars professionally. You wish to maximize the amount of data obtained from this group, and also wish to minimize the impact of the professional drivers on the results. Use a diagram or flowchart to outline the design of an experiment that will achieve those goals.
5) A manufacturing process produces boxes of chocolates. The distribution of the weights of all the boxes produced is Normal with mean µ = 16.0 oz and standard deviation = 1.0 oz. Suppose we randomly select sample groups of size n = 100 boxes and weigh the contents of each box in the group and then compute the mean for each of these groups. Thinking about the distribution of the means of those samples of size n= 100, what is the probability that the means of those samples of size n = 100 will be between 15.89 and 16.11 ounces?
Explanation / Answer
3. We need to find k such that:
P(X < k) = 0.96
P(z < (k - 19)/3) = 0.96
From z table,
P(z < 1.75) = 0.96
Hence,
k = 19 + 3(0.96)
k = 21.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.