Find the p-value when the t test value is 2.732, the sample size is 10 and the t
ID: 3230056 • Letter: F
Question
Find the p-value when the t test value is 2.732, the sample size is 10 and the test is two-tailed. Find the critical t value for a = 0.01 with d.f. = 25, for a right-tailed t lest. The average cost of stroke rehabilitation at hospital is $25,000, a research selects random sample of 36 stroke victims at the Union Hospital and finds that the average cost of their rehabilitation is $27,000. The standard deviation of the population is $3300. At a 0.01, can it be concluded that the average cost of stroke rehabilitation at Union Hospital is different from $25.000? A medical research claims that the average number of infections per week at a hospital in Maryland is 16.5, a random sample of 9 weeks had a mean number of 18.0 infections. The sample standard deviation is 1.8. Is there enough evidence to reject the research's claim at a = 005?Explanation / Answer
14)
df = n-1 = 10-1 = 9
t = 2.732
Since it is two tailed test p - value is
2P(t>2.732) = 0.0231
15)
For right tailed test, t should be positive.
P(t>to) = 0.01, df = 25.
From t table, t = 2.485
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.